Pistácia mastixová, Pistacia lentiscus Mastiekboom

Kód: 842
Akcia Novinka
8,90 € –44 %
pistacia mastixova pistacia lentiscus mastiekboom
8,90 € –44 % 4,90 €
Skladom

Stále zelený ker zo stredomorskej oblasti ( ostrov Chios). Dosahuje výšku 2 - 3 metre, výnimočne až 5 metrov.

Detailné informácie

Podrobný popis

Mastichu ( prírodnú látku známu svojimi priaznivými účinkami najmä na žalúdok, trávenie a pri chronickom kašli) dokáže pistacia produkovať až v 5 -  6. roku života, pričom maximálna produkcia živice sa dosahuje v 15 rokoch. Po 70 rokoch je produkcia živice zo stromu už len minimálna. Priemerný ročný výnos z  jednej rastliny je okolo 150 - 180 gramov surovej živice. Kvôli vyššej produkcii živice zo stromu sa prihnojuje vlastným lístím. Živica vyteká zo stromu Pistacia lentiscus ako priesvitná lepkavá hmota, ktorá na slnku tuhne a dostáva žltkastú farbu. Jej chuť je živicová, trochu horká, pripomína chuť napríklad cédru. Aby mala masticha správnu chuť a hlavne liečivé účinky starajú sa obyvatelia ostrova Chios o jej pestovanie tradičnými spôsobmi. V roku 2015 bola Európskou Medicínskou agentúrou chioská masticha schválená ako tradičný rastlinný liek.

Zber mastichy sa musí robiť opatrne a s citom. Kôra stromu sa musí jemne ponarezávať, pričom z zárezov na vetvách a kmeni stromu začne postupne vytekať mastichová živica, ktorú po jej stuhnutí možno zberať. Stuhnutím tejto živice vznikne produkt – surová chioskú masticha, ktorá je vhodná na žutie. Rastlina má  malé požiadavky na pestovanie, dobre sa jej darí na vyprahnutej, kamenistej a chudobnej pôde. Korene sú na povrchu, preto môže prežiť aj v úplnom suchu, ale zároveň sú citlivé na chlad a mráz. Pistácia nie je mrazuvzdorná, preto ju v SR možno pestovať len ako prenosnú, alebo izbovú rastlinu na slnečnom stanovišti. Pestuje sa v kvetináči, v priepustnej pôde, na dne kvetináča sa musí vytvoriť drenážna vrstva zo štrku, keramzitu pod., Drobný štrk sa môže primiešať aj do pôdy. Pistácia nemá rada premokrenú pôdu, preto sa zalieva  až vtedy, keď  pôda mierne vyschne, ale pozor na dlhodobé preschnutie a zavädnutie, ktoré jej tiež škodí.

Zalieva sa primerane, najmä ak  sa pistácia prezimuje v chlade, pri 5 - 8 ° C. V druhej polovici mája  sa môže rastlina umiestniť do vonkajších priestorov. Na jeseň, pred príchodom mrazov sa opäť prenesie do bezmrazitého, svetlého priestoru.

Dodatočné parametre

Kategória: Akcie
Veľkosť črepníka: 9x9 cm
Výška rastliny:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: