Figovník (Ficus carica) DALMATIE

Kód: 782
Akcia
16,90 € –41 %
figovnik ficus carica dalmatie
16,90 € –41 % 9,95 €
Na dotaz
Položka bola vypredaná…

Voči mrazom vysoko odolná odroda. Dvakrát ročne plodí veľké chutné plody ktoré sú odolné voči zvýšenej pôdnej a vzdušnej vlhkosti, keď ani v daždivom období nepraskajú a nehnijú.

Detailné informácie

Podrobný popis

Synonymá: San Pietro, Du Japon, Blanche Navello
Vzrast: rastlina má kompaktný tvar, aj v dospelosti si môže zachovať malý vzrast. Je vhodná na trvalé alebo dočasné pestovanie v kvetináčoch. Staršie stromy dosahujú vo voľnej pôde výšku asi 2,5 m.
Kvitnutie: plody sa tvoria bez opelenia. Táto odroda patrí do skupiny partenokarpických odrôd ktoré nepotrebujú k opeleniu osičku Blastophaga psenes.
Plody: veľké, hruškovitého tvaru. Letné plody s hmotnosťou 120 až 150 g, jesenné 100 až 120 g. Na povrchu sfarbené do zeleno žltej farby, dužina je červená, aromatická a veľmi sladká.
Doba zrenia: dvakrát plodiaca, prvá vlna plodov dozrieva v polovici júla a druhá od konca augusta
Odolnosť voči chorobám: v našich podmienkach nie je známa citlivosť na niektorú hubovú chorobu alebo škodcu
Mrazuvzdornosť: do -15°C

Pestovanie v prvých rokoch: do voľnej pôdy sa vysádzajú aspoň 2. až 3.ročné silné a rozkonárené rastliny. Jednoročné rastliny si najskôr predpestujte v kvetináči s objemom 5-10 litrov a prezimujte po opade listov vo svetlej miestnosti bez mrazu alebo v pivnici. Prezimovanie v miestnosti musíte opakovať 2 až 3 roky po sebe. Každý nasledujúci rok na jar presaďte rastlinu do väčšieho kvetináča. Figa prinesie v kvetináči prvú úrodu už na druhý rok. Kmeň figy musí zosilnieť na priemer 6-7 cm aby bol úplne mrazuvzdorný. Inak rastlina počas tuhej zimy a na nechránenom stanovišti môže vymrznúť až po zem. Udržiavací rez je možné robiť na jar a pri bujnom raste aj počas leta. Letný rez sa odporúča pre bohatšie plodenie, nové prírastky skracujte na 3-5 listov. Figovník potrebuje pôdu mierne vápnitú a bohatú na humus. Výslnie pri južnej stene je ideálne miesto na výsadbu. Tu bude chránený pred severným vetrom, to zvýši jeho šancu na dobré prečkanie zimy. V každom prípade, ak by došlo k vymrznutiu, korene vždy prežijú. Takže v prípade vymrznutia nadzemnej časti vyženie na jar nové výhonky zo zeme, na ktorých stihne ešte v ten istý rok aj zaplodiť.

Dodatočné parametre

Kategória: Akcie
Veľkosť črepníka: 2 L
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: